Berlin Film Festival Awards (Updating Live)
[ad_1]
The official awards ceremony of this year’s Berlin Film Festival is under way, with Kristen Stewart’s jury set to announce their winners from the Competition selections. This post will be updated as they’re announced.
ENCOUNTERS
Best Director: “The Echo,” Tatiana Huezo
Special Jury Award: (ex aequo) “Orlando, My Political Biography,” Paul B. Preciado; “Samsara,” Lois Patino
BERLINALE DOCUMENTARY AWARD
Best Documentary: “The Echo,” Tatiana Huezo
Special Mention: “Orlando, My Political Biography,” Paul B. Preciado
GWFF BEST FIRST FEATURE
Best First Feature: “The Klezmer Project,” Leandro Koch, Paloma Schahmann
Special Mention: “The Bride,” Myriam U. Birara
BERLINALE SHORTS
Golden Bear: “Les Chenilles,” Michelle Keserwany, Noel Keserwany
Silver Bear: “Dipped in Black,” Matthew Thorne, Derik Lynch
Special Mention: “It’s a Date,” Nadia Parfan
Previously announced:
AUDIENCE AWARDS
Panorama Audience Award: “Sira,” Apolline Traoré
Second Prize: “The Burdened,” Amr Gamal
Third Prize: “Midwives,” Léa Fehner
Panorama Documentary Audience Award: “Kokomo City,” D. Smith
Second Prize: “The Eternal Memory,” Maite Alberdi
Third Prize: “The Cemetery of Cinema,” Thierno Souleymane Diallo
INDEPENDENT JURY PRIZES
Ecumenical Jury Prizes
Competition: “Totem,” Lila Avilés
Panorama: “Midwives,” Léa Fehner
Forum: “Where God is Not,” Mehran Tamadon
Special Mention: “On the Adamant,” Nicolas Philibert
FIPRESCI Jury Prizes
Competition: “The Survival of Kindness,” Rolf de Heer
Encounters: “Here,” Bas Devos
Panorama: “The Quiet Magician,” Malene Choi
Forum: “Between Revolution,” Vlad Petri
Teddy Awards
Best Feature Film: “All the Colors of the World Are Between Black and White,” Babatunde Apalowo
Best Documentary/Essay Film: “Orlando, My Political Biography,” Paul B. Preciado
Best Short Film: “Dipped in Black,” Matthew Thorne and Derik Lynch
Jury Award: Vicky Knight, performance, “Silver Haze”
Special Teddy Award: Sunny Bunny, the Queer Film Award of the Molodist Film Festival in Kyiv
CICAE Art Cinema Award
Panorama: “The Teacher’s Lounge,” İlker Çatak
Forum: “The Face of Jellyfish,” Melisa Liebenthal
Guild Film Prize: “20,000 Species of Bees,” Estibaliz Urresola Solaguren
Label Europa Cinemas: “The Teacher’s Lounge,” İlker Çatak
Caligari Film Prize: “De Facto,” Selma Doborac
Peace Film Prize: “Seven Winters in Tehran,” Steffi Niederzoll
Amnesty International Film Award: “The Burdened,” Amr Gamal
Heiner Carow Prize: Fabian Stumm, screenwriter, “Bones and Names”
Compass-Perspective Award: “Seven Winters in Tehran,” Steffi Niederzoll
Special Mention: “The Kidnapping of the Bride,” Sophia Mocorrea
AG-Kino Gilde Cinema Vision 14Plus: “And the King Said, What a Fantastic Machine,” Axel Danielson and Maximilien Van Aertryck
OTHER PRIZES
Berliner Morgenpost Readers’ Jury Award: “20,000 Species of Bees,” Estibaliz Urresola Solaguren
Tagesspiegel Readers’ Jury Award: “Orlando, My Political Biography,” Paul B. Preciado
DEVELOPMENT AWARDS
Kompagnon Fellowship: “Paraphrase on the Finding of a Glove,” Mareike Wegener; “My Beloved Man’s Female Body,” Anna Melikova
Artekino International Award: “Peeled Skin,” Leonie Krippendorff
Eurimages Co-Production Development Award: “Iván & Hadoum,” Ian de la Rosa
Eurimages Special Co-Production Development Award: “The Blindsight,” Ruslan Batytskyi
VFF Talent Highlight Award: “God and the Devil’s Cumbia,” Carlos Lenin
Talents Footprints (Masterd Enablement Program): “TransStories,” Carlos Ormeño Palma; “WE FILM MX,” Miguel Ángel Sánche; “Majoaneng,” Philip Leteka
[ad_2]
Source link